Dieta

Czym zastąpić mięso w diecie?

Osoby, które z różnych powodów decydują się rezygnację z produktów odzwierzęcych, zastanawiają się, czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej. Pomysł jedzenia obiadów, w których nie ma tego składnika, może wydawać się innym wręcz abstrakcyjny. Na szczęście od kilku lat na polskim rynku obserwuje się wzrost popularności różnych zamienników mięsa, dzięki którym przejście na dietę wegetariańską staje się dużo łatwiejsze. Czym zastąpić mięso w diecie?

Tofu – uniwersalny zamiennik mięsa

Tofu to często pierwsza odpowiedź na pytanie, jak zastąpić mięso. Posiada niezliczoną liczbę zalet: ma wysoką zawartość białka przy niskiej zawartości tłuszczów i cukrów, jest łatwo dostępne, tanie, a odpowiednio przygotowane stanowi doskonały zamiennik niemal każdego rodzaju mięsa. Czasem można spotkać się z opinią, że tofu stanowi pozbawioną smaku gąbkę, jednak to nieprawda. Jest doskonałym produktem, który za pomocą przypraw można zamienić w niezwykle smaczny dodatek do każdego dania.

Gotowe zamienniki mięsa – do wyboru, do koloru

Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać przeróżne zamienniki mięsa, mające na celu jak najlepiej imitować jego smak i strukturę – poczynając od burgerów z kiełków słonecznika, przez gyrosa na bazie grochu, aż po roślinne paluszki „rybne”. Niemal każdy rodzaj mięsnych produktów można już znaleźć w wersji  bez tego składnika. Takie produkty zazwyczaj są pełnowartościowe i bez przeszkód mogą zastąpić nimi mięso w diecie wegetariańskiej. Niestety, gotowe zamienniki bywają dość drogie – z tego powodu raczej trudno stosować je jako jedyny zamienny produkt.

Rośliny strączkowe – źródło białka

Rezygnując z mięsa, należy zapewnić sobie inne źródła białka w diecie. Doskonałym sposobem na to jest włączenie do jadłospisu większej ilości roślin strączkowych, jak soja, groch, soczewica albo ciecierzyca. Produkty tego typu z łatwością można poddawać wszelkiego rodzaju obróbce, podając je w formie purée, kotlecików, past czy pasztetów. Rośliny strączkowe kupowane na wagę są zazwyczaj bardzo tanie, jednak ich odpowiednie przygotowanie wymaga więcej czasu i nakładu pracy niż obróbka tofu czy podanie gotowego zamiennika mięsa.

Inne warzywa – ciekawe inspiracje

Jeżeli priorytetem jest to, by zachować w diecie głównie formę mięsa, na przykład, gdy trudno jest sobie wyobrazić obiad bez kotleta na talerzu, z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju warzywa. Ciekawym pomysłem jest uformowanie kotlecików z drobno pokrojonego kalafiora. Pokryte chrupiącą panierką z przyprawami z pewnością świetnie zastąpią na talerzu klasyczny kawałek mięsa. Do tego celu nada się również pyszny i pełen dobroczynnych składników odżywczych bakłażan – po odpowiednim przygotowaniu będzie w stanie dobrze zastąpić mięso.

Czym zastąpić mięso w diecie? Jak widać, istnieje bardzo wiele sposobów na ograniczenie spożywania tego składnika, który wydaje się być tak kluczowy. Okazuje się, że wegetarianizm nie musi wiązać się z tak wieloma wyrzeczeniami i komplikacjami, jak mogłoby się zdawać.

 

 

 

0 %