Morsowanie – jak zacząć? Co dają lodowate kąpiele?
Zimą coraz częściej widuje się grupy ludzi nad wodą. Rosnąca świadomość dodaje coraz więcej popularności morsowaniu. Co to jest? Zimne kąpiele stanowią formę grupowej rekreacji o prozdrowotnym działaniu. Jednak zanim ktokolwiek wskoczy do lodowatej wody, zastanawia się, jakie skutki wiążą się z tego typu rozrywką. Co daje morsowanie?
Morsowanie – zalety
Czy morsowanie jest zdrowe? Wystawianie ciała na niskie temperatury często kojarzone jest z hartowaniem organizmu – to właśnie cel kąpieli. Pozytywne działanie zimna na ludzki organizm zostało potwierdzone medycznie wielu lat temu. Wpływa na pracę układu odpornościowego – niska temperatura pobudza produkcję elementów morfotycznych krwi, jak leukocyty. Proces odchudzania również można wspomóc za sprawą morsowania. Ile spala kalorii? Podczas 20 min w wodzie traci się nawet 700 kcal, jednak trzeba pamiętać, że ten czas jest zarezerwowany jedynie dla zawodowców morsowania, a odchudzanie stanowi jedynie dodatek. Zimne kąpiele zwiększają tolerancję na niskie temperatury. Morsowanie może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. To aktywność grupowa, której towarzyszy radość ze spotkania z innymi ludźmi oraz ze wspólnej zimnej kąpieli.
Morsowanie – przeciwwskazania
Negatywny wpływ na organizm obejmuje również taką aktywność, jak morsowanie. Skutki uboczne wynikają często z przeciwwskazań zdrowotnych. Do lodowatej wody nie powinny wchodzić osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, choroby układu krwionośnego, neurologiczne, padaczkę czy boreliozę. Z morsowania powinny również zrezygnować osoby przeziębione, gorączkujące lub osłabione infekcją. Kobiety w ciąży oraz osoby z niedoczynnością tarczycy także nie powinny poddawać się tej aktywności. Morsowanie odradza się po spożyciu alkoholu, ponieważ termoregulacja organizmu w takim stanie jest zaburzona.
Morsowanie – jak się przygotować?
Zimne kąpiele to aktywność kontrolowana przez warunki pogodowe. Październik stanowi czas, kiedy zaczyna się sezon na morsowanie. Jak często decydować się na wejście do wody? Aby zobaczyć efekty, wystarczy kąpiel 1-2 w tygodniu. Zanim jednak zdecydujesz się na tę przygodę, warto odpowiednio się do tego przygotować. Należy stopniowo przyzwyczaić organizm do zmian temperatur, co można zacząć robić w cieplejsze pory roku. Pomoże to uchronić przed szokiem termicznym. Do wody powinno się wchodzić pod okiem kogoś doświadczonego, kto pomoże wgłębić się w temat morsowania. Ile minut można spędzić w takich warunkach? Początkującym zaleca się jedynie krótkie zanurzenie, następnie 1 minutę, by później stopniowo wydłużać czas.
Osoby morsujące powinny zaopatrzyć się w szereg ubrań, jak czapka, rękawiczki, strój kąpielowy, specjalne buty. Niezbędne będą także ręcznik i sucha, ciepła odzież na zmianę. Warto mieć przy sobie również termos z gorącym napojem. Przed samym wejściem do zimnej wody koniecznie trzeba wykonać rozgrzewkę, a wchodząc do zbiornika, robić to bardzo powoli, ale stanowczo, aby nie spędzić tam zbyt dużo czasu. Po wyjściu bardzo ważne jest szybkie ogrzanie się.