TreningZdrowie

Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Nowy rok to nie jedyna okazja, by zmienić swoje nawyki. Jednym z pomysłów na zadbanie o siebie jest aktywność fizyczna. Z tego artykułu dowiesz się, co daje bieganie i jak się do niego przygotować, by zauważyć efekty.

Jak zacząć biegać? Przygotowanie do treningu

Zanim z dnia na dzień postanowisz przebiec 10 kilometrów, najpierw porządnie się do tego przygotuj! To nie zakup drogich butów czy profesjonalnego stroju świadczy o tym, że zainteresowałeś się bieganiem. Więc jak zacząć swoją przygodę z tym sportem?

Jak zacząć biegać? Stwórz plan

Po pierwsze musisz postawić przed sobą cel, który chcesz osiągnąć poprzez treningi. Odpowiedz na pytanie, po co Ci bieganie. Efekty nie pojawią się od razu, po tygodniu czy dwóch. Wręcz przeciwnie, czeka Cię dużo ciężkiej pracy. Aby zachować motywację, musisz wiedzieć, po co to robisz.

Jeżeli już znasz swój cel, teraz pora na plan biegania. Ile razy w tygodniu chcesz trenować? Jak często możesz sobie na to pozwolić, tak by nie zaburzyło to Twojej rutyny? Zdrowe, zrównoważone podejście sprawi, że nie zrezygnujesz po kilku dniach, gdy okaże się, że nie masz wystarczająco dużo czasu. Zastanawiając się, jak rozpocząć bieganie, weź pod uwagę harmonogram dnia, czas z rodziną, w pracy i na przyjemności. Wszystko da się pogodzić pod warunkiem, że rozsądnie to zaplanujesz.

Teraz pora poznać wskazówki, jak trenować bieganie. Wybór ten będzie uzależniony od Twojego celu. Jeżeli już kiedyś to robiłeś i wiesz, że jesteś w stanie obecnie przebiec 3 kilometry, to zacznij właśnie od tego. Z czasem wydłużaj trasę, jeśli nie będziesz czuł zmęczenia. Jeżeli natomiast interesuje Cię bieganie dla początkujących, najlepszym sposobem są treningi interwałowe, czyli szybki marsz i bieg na zmianę. Możesz zacząć od 2 min każdego. Z czasem wydłużaj czas, aż nie będziesz czuł potrzeby zwalniania tempa.

Strój biegacza

Wiele osób myśląc o tym, jak rozpocząć bieganie, od razu ma w głowie zakup nowego ubrania treningowego, butów, zegarka do pomiarów i innych akcesoriów. Gadżetów jest mnóstwo, jednak na początku biegać można nawet w starych trampkach! Nie pozwól, by brak wyposażenia był wymówką. Oczywiście, dla wielu wydanie pokaźnej kwoty na nowy strój może okazać się niezłą motywacją. Jeżeli na Ciebie to działa i masz odpowiednie zasoby, możesz zastosować ten krok.

Zbadaj stan zdrowia

Niewiele osób bada się przed rozpoczęciem treningów. Warto to zrobić ze względu na fakt, że jednym z najbardziej wykończających organizm sportów jest właśnie bieganie! Ile razy w tygodniu możesz trenować? Częstotliwość powinna zależeć również od Twojego stanu zdrowia. Istnieje wiele chorób związanych z układem oddechowym czy krwionośnym, na które musisz zwrócić uwagę, planując treningi. Również tak prozaiczne czynniki, jak przebyte kontuzje, złamania bądź operacje mogę mieć wpływ na możliwości i intensywność ćwiczeń. Pamiętaj, że zaczynasz biegać dla poprawy zdrowia, nie jego pogorszenia.

Aby zacząć trenować bieganie, nie potrzeba dużo. Dobry plan i znajomość swojego ciała to podstawa. Zastosuj powyższe zalecenia, a na pewno bezpiecznie osiągniesz swój cel.

0 %