DietaZdrowie

Miód manuka – dlaczego warto mieć go w domowej spiżarni?

Miód Manuka – co to jest? To luksusowy rodzaj miodu – słoik o pojemności zaledwie 250 g kosztuje ponad 100 zł, a czasami cena waha się nawet w okolicy 300 zł. Co sprawia, że kwota jest tak wysoka i przede wszystkim, czy jest tego warta? Dowiedz się więcej na temat miodu Manuka – jak stosować oraz dlaczego wiele osób tak bardzo go ceni? 

Ten wyjątkowy miód pochodzi od pszczół, które czerpią nektar z dziko rosnących drzew Manuka. Jest to gatunek rośliny, która rośnie tylko w Nowej Zelandii. Wyjątkowe pochodzenie to jeden z czynników wpływających na koszt tego płynnego złota. Co jeszcze sprawia, że miód jest tak wyjątkowy, iż jego ceny są tak wysokie?

Miód Manuka – działanie

Miód Manuka – na co pomaga? Ten rodzaj zawiera substancję, która sprawia, że wykazuje działanie antybakteryjne – metyloglioksal (MGO). Według licznych badań składnik ma szczególnie silnie wpływa na namnażanie komórek bakteryjnych gronkowców – najczęstszej przyczyny infekcji ran, a także bakterii z grupy coli, które mogą powodować problemy jelitowe i biegunkę. Z tego względu wiele osób bardzo ceni miód Manuka. Na co jeszcze pomoże? Zwykle stosuje się go przy pierwszych objawach przeziębienia, ponieważ metyloglioksal ma również działanie antybakteryjnie na gardło.

Miód Manuka – właściwości a stężenie MGO

Jeśli zapoznasz się z etykietą miodu Manuka, zauważysz informację o zawartości MGO. Jest to kluczowy czynnik, ponieważ im wyższe stężenie tego związku, tym silniejsze działanie antybakteryjne miodu. Dla porównania handlowy rodzaj zawiera maksymalnie 20 mg MGO na kg, podczas gdy Manuka ma 300-800 mg/kg. Aby działanie miodu było skuteczne, zawartość składnika nie może być niższa niż 100 mg.

Miód Manuka – właściwości lecznicze

Podobnie jak inne rodzaje miodu, Manuka jest również bardzo zdrowy. Wykazano, że ma działanie antyseptyczne i przeciwutleniające. Ponadto działa korzystnie na rany, przyspieszając ich gojenie. Z płynnego złota z drugiego końca świata korzysta się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Można rozpuścić je w herbacie lub jeść chleb z dodatkiem miodu Manuka. Na rany nakłada się go bezpośrednio i zostawia przez jakiś czas. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu z jego pomocą możliwe jest złagodzenie objawów przeziębienia lub dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Dlaczego miód Manuka jest tak drogi?

Manuka ze względu na wysoką zawartość metyloglioksalu ma znaczące działanie antyseptyczne. Z tego względu jest znacznie droższy niż miód na co dzień spotykany w sklepach. Im wyższa zawartość MGO, tym silniejszy efekt — a wraz z nim cena. Na ostateczną kwotę wpływ ma także długość trasy transportowej, ponieważ sprowadza się go z Nowej Zelandii. Ponadto krzew Leptospermum scoparium rośnie wyłącznie w tym jednym kraju, co czyni go produktem wyjątkowym.

Miód Manuka jest zdecydowanie wart swojej ceny ze względu na kompleksowe działanie w przypadku przeziębień czy trudno gojących się ran. Z pewnością pomoże w tego typu dolegliwościach, a dodatkowo cechuje się pysznym smakiem.

0 %