Zdrowie

Jakie właściwości ma pokrzywa i na co działa?

Pokrzywa jest rośliną często spotykaną na różnych łąkach, w lesie czy innych terenach zielonych. Powszechnie występujący gatunek wykorzystywany jest w wielu celach, a jej niesamowite cechy i wartościowe właściwości bardzo korzystnie wpływają na ludzki organizm. Pokrzywę bardzo łatwo rozpoznać, ale także pozyskać. Często jest stosowana do wytwarzania kosmetyków, substancji i preparatów domowym sposobem. Jakie właściwości ma pokrzywa? W jaki sposób z niej korzystać? Chcesz stworzyć domowe SPA i zadbać o skórę przy pomocy tej rośliny? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznaj tajniki dotyczące pokrzywy, jej działanie oraz sposoby aplikacji.

Charakterystyczne właściwości pokrzywy

Pokrzywa to roślina o bardzo bogatym zastosowaniu. Dzięki swoim ciekawym cechom skutecznie działa zarówno na organy wewnętrzne człowieka, ich pracę, jak i skórę, włosy czy inne narządy zewnętrzne. Poznając jej właściwości możesz wdrożyć ją zarówno do swojej diety, jak i prywatnej kolekcji kosmetyków i preparatów upiększających. Zatem jak działa pokrzywa? Oto najważniejsze jej cechy:

  • jest bogatym źródłem witaminy C,
  • skutecznie wspomaga metabolizm, co minimalizuje problemy związane z układem pokarmowym, ale także wspomaga odchudzanie,
  • posiada właściwości moczopędne, pomaga pozbyć się nadmiernej ilości płynów z organizmu,
  • to źródło witamin z grupy B i K,
  • posiada wysoką zawartość składników mineralnych m.in. fosforu, potasu, krzemu, wapnia,
  • wykazuje cechy i działanie antybakteryjne,
  • wpływa uspokajająco i kojąco.

Skoro wiesz już, jakie właściwości posiada ta pospolita roślina, warto zaznajomić się z jej wykorzystaniem. W jakich sytuacjach warto stosować tego rodzaju substancje? Na co jest dobra pokrzywa? Co jest wskazaniem do jej stosowania? Dowiedz się czy w Twoim przypadku może być pomocna.

Pokrzywa – na co pomaga?

Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć pokrzywę do własnej diety i codziennego życia. Z pewnością tak. Jednak pamiętaj, iż istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Dlatego też, jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem lub farmaceutą.

Na co działa pokrzywa?

Roślina jest przede wszystkim bogatym źródłem witamin, co znacznie wpływa na poprawę odporności, jak również ogólnego samopoczucia. Regularne spożywanie pokrzywy w różnej postaci pomoże zminimalizować ryzyko powstawania zarówno wszelkich chorób wirusowych, jak i bakteryjnych. Ze względu na cechy antybakteryjne można także spodziewać się poprawy funkcjonowania żołądka, wątroby czy trzustki. Wiedząc już jakie właściwości ma pokrzywa, możemy dostrzec, że wspomaga ona pracę układu moczowego. Przede wszystkim zwiększa ilość wydalanego mocznika, pomaga w walce z kamicą nerkową oraz usuwa nadmierną ilość wody z organizmu.

Na co jest dobra pokrzywa w ujęciu pielęgnacyjnym?

Czy możesz wykorzystać ją w domowym salonie piękności? Jak najbardziej! Pokrzywa z pewnością poprawi Twój wygląd, wizerunek oraz kondycję włosów, skóry i paznokci. Oto przykłady na co można stosować tego rodzaju substancje:

– działa kojąco na skórę, zmniejsza swędzenie i podrażnienia naskórka,

– niweluje łupież,

– wzmacnia włosy i ich cebulki ograniczając wypadanie,

– pobudza ukrwienie i krążenie co pozytywnie wpływa na odżywianie ciała,

– minimalizuje ryzyko powstawania cellulitu,

– wspomaga walkę z trądzikiem,

– ogranicza pocenie się,

Dowiedz się jak działa pokrzywa i w jaki sposób z niej korzystać. Jak wykonać kosmetyki domowym sposobem oraz w jaki sposób ją spożywać.

Sposoby wykorzystania pokrzywy

Pokrzywa to roślina, którą można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Sprawdzi się ona zarówno w kuchni, jak i Twojej łazience. Jako składnik spożywczy przede wszystkim może być stosowana w postaci naparów, herbat czy suszonych przypraw do dań. Można z niej również tworzyć różnego rodzaju koktajle z dodatkiem innych zdrowych i smacznych składników.

Jak działa pokrzywa na skórę i włosy? Jak przygotować skuteczne preparaty? Stworzenie własnych toników do mycia cery, szamponów czy masek, pomoże Ci zadbać o własny wygląd, wizerunek i kondycję ciała. Bardzo efektowne może być także wykonanie prostej płukanki z pokrzywy na wzmocnienie włosów. Tego rodzaju mieszanki można stworzyć zarówno z suszonych, jak i świeżych liści pokrzywy połączonych z wodą oraz różnymi dodatkami.

0 %