Dieta

Jak schudnąć bez liczenia kalorii?

Na skuteczne odchudzanie jest wiele sposobów, jednak ostatnio najbardziej popularyzuje się przede wszystkim zdrowe metody. Chudniemy wtedy, gdy nasz organizm znajduje się w deficycie kalorycznym, co w wielu przypadkach wymaga liczenia kalorii. Nie każdy jednak chce obliczać wartość energetyczną każdego posiłku. Zatem czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? 

Jak schudnąć nie licząc kalorii?

Liczenie kalorii jest bardzo przydatne podczas odchudzania, ponieważ tylko dzięki temu poznać można dokładną ilość dostarczonej organizmowi energii. Warto jednak podkreślić, że samo liczenie kalorii może być niezwykle niebezpieczne dla niektórych osób. Przywiązywanie nadmiernej wagi do liczby spożywanych kalorii może prowadzić do wykształcenia się zaburzeń odżywiania, które skutecznie obniżają jakość naszego życia. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, jak schudnąć bez liczenia kalorii.

Na wstępie należy podkreślić, że odchudzanie bez liczenia kalorii jest jak najbardziej możliwe. Z pewnością może to być trudniejszy proces, jednak jak najbardziej wykonalny. Warto również nastawić się, że dieta bez liczenia kalorii może być bardzo zawiła, dawać niespodziewane efekty, dlatego też należy do niej podchodzić z rozsądkiem.

Odchudzanie bez liczenia kalorii – skuteczny sposób

Jeśli chcesz schudnąć bez liczenia kalorii, musisz wówczas dokładnie przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu sposobowi odżywiania się. Powinieneś szczególną uwagę zwrócić na to, jakie jedzenie spożywasz na co dzień – czy są to przede wszystkim zdrowe produkty, czy może wysoko przetworzone artykuły spożywcze. Musisz wiedzieć, jaką część Twojej diety stanowią zdrowe źródła białka, tłuszczy i węglowodanów, a ile produktów to wyłącznie słodycze lub fast food. 

Nadmierne kilogramy zazwyczaj wynikają z tego, że albo je się bardzo niezdrowo i wysokokalorycznie, albo większość posiłków to zdrowe jedzenie, jednak uzupełniane jest później przekąskami, które powodują przekroczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Odchudzanie bez liczenia kalorii powinno polegać głównie na wykluczeniu z diety produktów o bardzo wysokiej wartości energetycznej i ewentualnym zastąpieniu ich mniej kalorycznymi odpowiednikami.

Odchudzanie bez liczenia kalorii można przedstawić na prostym przykładzie. Tradycyjne mleko o 2-procentowej zawartości tłuszczu zawiera w 250 ml około 130 kcal, a mleko migdałowe ma tylko 60 kcal w 250 ml. Zamiast białego cukru, którego łyżeczka ma 25 kcal, można wybrać słodziki, które nie dostarczają organizmowi wartości energetycznej lub jest ona bliska zeru, na przykład erytrytol. Jest to znacząca różnica, która wpływa na przyjmowaną przez nas ilość kalorii. 

Wiele osób znajduje się w sytuacji, gdy ich waga utrzymuje się na tym samym poziomie, jednak mimo to osoby te chciałyby zrzucić kilka kilogramów. Oznacza to, że jedzą odpowiednią ilość kalorii potrzebnej do utrzymania wagi. Do schudnięcia potrzeba deficytu kalorycznego, który można wypracować dzięki aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu zmieniać dotychczasowej diety, a jedynie wybrać się kilka razy w tygodniu na siłownię, aby spalić kilkaset kalorii. 

Czy można schudnąć bez liczenia kalorii? Oczywiście, że tak, jednak wymaga to dokonania zmian w aktualnych nawykach żywieniowych lub wprowadzenia do swojej codzienności regularnej aktywności fizycznej. 

 

0 %