Czy przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne?
Witaminy pełnią w organizmie człowieka niezwykle ważne funkcje. Szczególną rolę odgrywa tu witamina D. Jest ona naturalnie wytwarzana w skórze pod wpływem słońca lub dostarczana do organizmu poprzez spożywanie pokarmów ją zawierających. Unikanie promieni słonecznych oraz brak w diecie pokarmów zawierających witaminę D może prowadzić do awitaminozy, czyli jej niedoboru, co może być groźne dla organizmu. Trzeba jednak wiedzieć, że nadmiar również może być szkodliwy, co określa się hiperwitaminozą.
Dlaczego witamina D jest dla ważna dla organizmu?
Wyróżnić można dwa typy witaminy D. Pierwszym to cholekalcyferol – D₃. Powstaje w skórze oraz znajduje się w pożywieniu. Drugim typem jest ergokalcyferol – D₂, który występuje jedynie w produktach spożywczych. Jak wspomniano, witamina D pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiedzialna jest za prawidłową strukturę kośćca. Poza tym aktywizuje mineralizację zębów, kości oraz zapobiega krzywicy. Pozytywnie wpływa również na układ odpornościowy organizmu, dlatego należy dbać o jej właściwy poziom w organizmie. Co jednak ważne, przedawkowanie witaminy D jest równie niebezpieczne, co niedobór.
Przedawkowanie witaminy D u dorosłych i dzieci
Warto wiedzieć, że przedawkowanie witaminy D nie jest możliwe w przypadku dostarczania jej z pożywieniem nawet przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wynika to z faktu, że organizm jest w stanie ochronić się sam przed nadwyżką. Inaczej jest w przypadku, kiedy witaminę D dostarcza się do organizmu poprzez suplementację. Przyjmowanie przez dłuższy okres zbyt dużych dawek tego typu preparatów prowadzi do hiperwitaminozy. Co ważne, przy zbyt intensywnej suplementacji dojść może zarówno do przedawkowania witaminy D u dziecka, jak i u dorosłych.
Nadmiar witaminy D a zatrucie witaminą D
Górna granica stężenia witaminy D w organizmie osoby dorosłej wynosi 50-60 ng/ml. Jeśli norma zostanie przekroczona, wówczas dochodzi do hiperwitaminozy. Nieco inaczej jest w przypadku dzieci. Tu górna granica wynosi 100 ng/ml. Dodać tu jednak trzeba, że normy te nie dotyczą osób, które cierpią na nadwrażliwość witaminy D. O zatruciu nią mówi się, kiedy stężenie jej aktywnej postaci przekroczy normę 100 ng/ml i występuje wraz z nadmiernym wydalaniem wapnia z moczem oraz podwyższoną ilością tego pierwiastka we krwi.
Przedawkowanie witaminy D – objawy
Warto wspomnieć o tym, jakie objawy wiążą się z przedawkowaniem witaminy D. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, jej nadmiar gromadzi się w wątrobie, mózgu, skórze czy kościach. Wśród objawów wymienić można zapalenie skóry, utratę apetytu, biegunkę lub zaparcia, nadmierne pocenie, metaliczny smak w ustach, nadpobudliwość, rozdrażnienie, nudności, bóle głowy i brzucha, wzmożone pragnienie czy częste oddawanie moczu. Dodatkowo może dojść do nieregularnej czynności serca oraz zmian w naczyniach krwionośnych czy sercu w wyniku przedawkowania witaminy D. Co robić, jeśli zauważy się u siebie powyższe objawy? Powinno się przede wszystkim odstawić wszelkie suplementy diety zawierające ten związek. Na koniec wspomnieć trzeba, że jednorazowe przedawkowanie witaminy D nie jest bardzo groźne. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuszczać do powtarzania tej sytuacji.