Zdrowie

Jak ćwiczyć refleks? Pomysły na ćwiczenia

 

Refleks to zdolność do szybkiego orientowania się w danej sytuacji i umiejętność prawidłowego reagowania na dane bodźce. Dobry refleks powinien mieć m.in. kierowca, gdyż jak wiadomo na drodze może wydarzyć się wszystko, a obowiązkiem osoby prowadzącej pojazd jest odpowiednio szybka reakcja na dane zjawiska. Jednak dobry refleks przydaje się nie tylko kierowcom. Może on pomóc każdemu z nas w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poprawić refleks i pragniesz poznać skuteczne ćwiczenia na polepszenie swojego czasu reakcji, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak poprawić refleks?

Wraz z wiekiem, czas reakcji spowalnia, szczególnie gdy rzadko podejmujemy się aktywności fizycznej. Mimo że refleks szachisty nie jest wadą, to może on utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dzięki pomocy specjalistów udało się opracować proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia na refleks, które każdy z nas może wykonywać w domowym zaciszu. Według psychologów i psychoterapeutów dobrym sposobem na poprawę czasu reakcji jest również wykonywanie treningów sportowych. Szczególnie polecane są treningi biegowe i interwałowe. Pozwalają one szybko i skutecznie poprawić ogólną motorykę. Osoby pragnące ćwiczyć refleks, mogą również zdecydować się na rozgrywki tenisowe lub squasha. Podczas pierwszych treningów zapewne będziesz miał trudności z długotrwałym odbijaniem piłeczki, lecz możesz być pewien, że po kilku rozgrywkach nabierzesz wprawy, a Twój czas reakcji ulegnie skróceniu.

Jak ćwiczyć refleks? Skuteczne domowe ćwiczenia na refleks

Zastanawiasz się, jak poprawić refleks ćwiczeniami? Otóż istnieje wiele sposobów na szybką i skuteczną poprawę swojego czasu reakcji. Jak wyżej wspomnieliśmy, doskonale sprawdzają się różnorodne treningi sportowe m.in. biegi, tenis czy squash. Jednak to nie jedyne metody na udoskonalenie refleksu. Świetnym sposobem są również gry i ćwiczenia zręcznościowe, które bez przeszkód można wykonywać w domowym zaciszu. 

Ćwiczenie z linijką na poprawę refleksu

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na refleks jest zabawa z linijką. Polega ona na tym, iż jedna osoba przyciska górną część linijki do ściany, natomiast osoba trenująca przytrzymuje jej dolną część. W pewnym momencie osoba trzymająca górną partię przedmiotu odrywa palec. Trenujący musi jak najszybciej zareagować, aby linijka nie upadła.

Ćwiczenia z piłką refleksową

Drugim ćwiczeniem poprawiającym refleks jest zabawa z piłką refleksową. Piłkę tę możesz kupić w większości sklepów sportowych oraz na serwisach aukcyjnych. Przedmiot ten składa się z niewielkiej piłeczki przymocowanej gumową linką do opaski, którą zakłada się na czoło. Zastanawiasz się, na czym polega to ćwiczenie? Otóż podczas tej zabawy należy trafić pięścią w piłeczkę i boksować tak, aby nie mogła ona do nas wrócić. Na początku nie jest łatwo, lecz po czasie można zauważyć znaczną poprawę czasu reakcji. Zaletą tego ćwiczenia jest fakt, iż w zależności od stopnia zaawansowania można spowalniać, przyspieszać, dodawać kroki i inne elementy.

0 %