Psychologia

Guilty pleasure – dlaczego wstydzimy się rzeczy, które robimy?

Guilty pleasure – dlaczego wstydzimy się rzeczy, które robimy?

Na pewno miewasz w swoim życiu rzeczy, które uwielbiasz robić i czerpiesz z nich ogromną radość, ale jednocześnie wstydzisz się do nich przyznać i czujesz poczucie winy. Mogą się one zaliczać do różnych dziedzin: literatury, seriali, filmów, muzyki itd. Takie zjawisko określa się mianem „guilty pleasure”.

Co to jest guilty pleasure?

W dosłownym tłumaczeniu ten termin oznacza „winną przyjemność”. Trudno zamknąć to zagadnienie w jednej, konkretnej dziedzinie, bowiem dotyczy jakiejkolwiek czynności, którą wykonujesz z chęcią, ale z drugiej strony odczuwasz przy tym poczucie wstydu, bo „nie wypada”. Przykład z życia wzięty – disco polo. Społecznie ten rodzaj muzyki nie cieszy się pochlebną opinią. Jak się okazuje, podczas wszelkich wesel, czy innych tego typu imprez wszyscy nagle znają słowa najbardziej znanych piosenek disco polo i ochoczo je śpiewają. Teksty są bowiem proste, wpadają w ucho, a melodia jest radosna i skoczna. Mało kto jednak przyznaje się do tego, że lubi ten gatunek muzyczny. Takim guilty pleasure może być także serial, który bardzo lubisz oglądać niemal codziennie i sprawia Ci to przyjemność, ale wszyscy dookoła twierdzą, że jest słaby i tandetny. Oglądanie owego serialu pozostaje zatem Twoją słodką tajemnicą i przyjemnością za zamkniętymi drzwiami, żeby oszczędzić sobie krytyki.

Czy przyjemność może być zła?

To zależy. Zasługujesz na odpoczynek i poddanie się swoim małym grzeszkom od czasu do czasu. Warto jednak wiedzieć, gdzie postawić granicę, żeby nie przesadzić. Guilty pleasure pozwala naładować baterie, aby z większą energią powrócić do swoich codziennych obowiązków. Niebezpiecznie robi się wtedy, gdy zaczynasz się uzależniać od ciągłych zachcianek i non stop oddajesz się przyjemnościom, zaniedbując przy tym istotne elementy życia. Wieczne odpuszczanie i odkładanie obowiązków na później jest już wyraźnym sygnałem, że należy znaleźć balans między powinnościami a przyjemnościami. W końcu nie da się przez cały czas być poważnym, lub w drugą stronę – nieustannie robić tylko to, co przyjemne.

Dlaczego robimy rzeczy, których się wstydzimy?

Czy potrafisz właściwie odpowiedzieć na pytanie, czemu czujesz wstyd, gdy robisz coś, na co masz po prostu ochotę? Sęk w tym, że najczęściej nie wynika to z Twoich własnych przekonań, tylko z tego co powiedzą inni. To opinia społeczna generuje poczucie wstydu, bo „nie wypada” dorosłemu oglądać bajek czy oglądać śmiesznych zwierzątek w Internecie. Warto zatem otaczać się ludźmi, którzy rozumieją i akceptują Twoje hobby. Mało tego – najlepiej, gdy najbliżsi podzielają Twoje upodobania. Zastanów się, jaki jest cel nieustannego udawania, że jest się wyrafinowanym i robi się tylko poważne rzeczy? 

Praktycznie każda osoba ma swoje guilty pleasure. Takie małe przyjemności pokazują to, jaki naprawdę jesteś, co lubisz, co Cię rozśmiesza, a co wzrusza. Każdy potrzebuje chwili wytchnienia, oderwania się od rzeczywistości i zrobienia czegoś, co teoretycznie nie przystoi, a daje dużo radości.

0 %