Zdrowie

Drętwienie palców u rąk – jak leczyć?

Drętwienie palców to bardzo nieprzyjemna i niepokojąca dolegliwość, z którą może borykać się każdy. Istnieje wiele chorób, które powodują tego typu dolegliwości. Ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz wykrycie jednostki chorobowej. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, co to jest drętwienie palców u rąk, jakie są przyczyny tego odczucia oraz jak przeczytasz o tym, w jaki sposób diagnozuje się przyczyny drętwienia.

Co oznacza drętwienie palców u rąk?

Drętwienie palców u rąk, czyli tak zwane parestezje. Odczuwamy je jako mrowienie lub ograniczone czucie w obrębie rąk, palców oraz opuszków. Niektórzy ludzie opisują to jako uczucie „przeszycia prądem”. Jest to bardzo nieprzyjemne i niepokojące uczucie.

Drętwienie palców u rąk – przyczyny

 

Drętwienie rąk, końcówek palców lub opuszków to najczęściej jeden z objawów choroby. Najczęściej występują one w przypadku występowania zespołu cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego oraz podczas uszkodzenia nerwu na obwodzie. Zespół cieśni nadgarska to ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Pacjenci, którzy są obarczeni tym schorzeniem, skarżą się także na osłabienie siły ręki podczas chwytania. Zespół rowka nerwu łokciowego i związane z nim drętwienie, może być związane występowaniem w przebiegu choroby podrażnieniem lub uciskiem nerwu w okolicy rowka, który znajduje się w miejscu stawu łokciowego. Uszkodzenia nerwu na obwodzie na poziomie kończyny górnej również powodują drętwienia. Nadmierne napięcie mięśniowe powstałe w wyniku choroby prowadzą do podrażnienia gałązek nerwowych lub zaburzeń w pracy powięzi. W ramach prawidłowej diagnostyki tego schorzenia warto wykonać badanie ENG. Należy pamiętać, że przyczyny mogą być różne, gdyż początek każdego nerwu umieszczony jest w rdzeniu kręgowym. Dlatego drętwienie opuszków palców u rąk, opuszków lub całych rąk może być spowodowane zwyrodnieniami w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz np. niestabilnością odcinka szyjnego. Układ nerwowy i choroby neurologiczne również wpływ na występowanie drętwienia. Częstą przyczyną może być polineuropatia, czyli neuropatia obwodowa, która powoduje postępujące uszkodzenie nerwów.  Powodów drętwienia rąk może być naprawdę wiele.

Drętwienie palców u rąk – diagnostyka

Jak sprawdzić przyczynę drętwienia? Jest na to kilka sposobów. Jeżeli drętwienie rąk, palców lub opuszków objawia się sporadycznie i szybko ustępuje, może oznaczać przypadkowy zbyt mocny ucisk nerwu. To normalne zjawisko, nie wymaga leczenia i nie należy się tym martwić. Gdy takie sytuacje zdarzają się częściej, należy poddać się diagnostyce. W tym celu trzeba skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w radiologii i wykonać potrzebne badania. Podstawową procedurą przy takich objawach jest wykonanie badania USG nerwu – czyli badania obrazowego. Jest ono bezbolesne i nieinwazyjne. Jeżeli lekarz uzna, że drętwienie końcówek palców u rąk, opuszków lub całej dłoni może wynikać z ucisku korzeni nerwowych, najprawdopodobniej zleci wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa.

0 %