DietaZdrowie

Co można zjeść na obiad dietetyczny? Przepisy i pomysły

Smukła, jędrna sylwetka to obiekt pożądania wielu kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Nie dla każdego matka natura była równie łaskawa, dlatego też zwłaszcza osoby, które nie posiadają szybkiego metabolizmu, muszą walczyć z nadprogramowymi kilogramami. Jeżeli do nich należysz i ze strachem myślisz o tym, że wkrótce czeka Cię kolejna dieta, zmień swoje nastawienie! Dziś odżywianie się zdrowo wcale nie musi oznaczać szeregu wyrzeczeń, maleńkich porcji oraz pozbawionych smaku potraw. Udowodnią Ci to zaprezentowane poniżej przepisy na obiad dietetyczny.

Wyśmienity smak i stosowna liczba kalorii

Lubisz lekkie i szybkie w przygotowaniu posiłki? W takim razie rozwiązaniem dla Ciebie będą zwłaszcza zupy o konsystencji kremów. Nie dodawaj do nich śmietany, do ewentualnego zagęszczenia wykorzystując jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu. W wielu przypadkach nie będzie to jednak konieczne. Doskonałym przykładem jest krem z brokułów i szpinaku. Do garnka włóż brokuł, pokrojony czosnek oraz cebulę i zalej bulionem. Gotuj przez dziesięć do piętnastu minut, a następnie dodaj garść świeżego lub suszonego oregano. Gdy szpinak zwiędnie, połącz wszystkie składniki w jedną masę przy pomocy blendera, dopraw pieprzem i solą oraz sokiem z połowy cytryny. Gotowe! W podobny sposób przyrządzisz zupę z buraków, pomidorów czy dyni. To znakomite pomysły na dietetyczny obiad o wielu składnikach odżywczych i pysznym smaku. Nieocenione podczas komponowania zdrowego menu okażą się zwłaszcza warzywa. Wystarczy, że wybierzesz te, które lubisz najbardziej, pokroisz je na kawałki i upieczesz na grillu, w piekarniku, lub na patelni, ale na bardzo małej ilości tłuszczu w postaci oliwy z oliwek. Kalafior, marchew, ziemniaki, kabaczek, papryka, fasolka – to tylko niektóre przykłady. Lubisz kulinarne eksperymenty? W takim razie wykorzystaj jako pomysł na dietetyczny obiad faszerowaną cukinię. Ugotuj kaszę jaglaną, a następnie wymieszaj ją z pokrojoną cebulą, papryką, kukurydzą z puszki i oliwkami tworząc w ten sposób farsz. Przekrój wzdłuż cukinię dzieląc je na dwie połówki i wybierz miąższ. Umieść nadzienie w cukinii i piecz w piekarniku przez pół godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych obiadów

Co można zjeść na obiad dietetyczny? Bogate w minerały i błonnik kasze, a zwłaszcza kaszę gryczaną, czy brązowy lub dziki ryż. Doskonale będą smakowały z kotletem roślinnym. Tutaj masz duże pole do popisu, bowiem istnieje wiele przepisów na tego rodzaju smakołyki. Możesz przyrządzić je z bakłażana, krojąc go na plastry, nacierając solą i obtaczając w panierce z siemienia lnianego i sezamu, a następnie smażąc. Ciekawą opcją są również te przygotowane z ciecierzycy. Ugotuj ją, zgnieć widelcem i połącz z jajkiem, imbirem i cebulą. Z masy uformuj kotlety i upiecz w piekarniku lub usmaż na patelni. Jeśli chodzi o dietetyczny obiad, przepisy z łatwością jesteś w stanie modyfikować i dopasowywać do swoich preferencji oraz aktualnego zapotrzebowania kalorycznego. Jedno jest pewne – smaczne i zdrowe posiłki przygotujesz nawet jeśli nie posiadasz wyjątkowo rozwiniętych umiejętności kulinarnych!

0 %