Zdrowie

Co powoduje problemy ze snem – co zrobić i jak pokonać?

W dzisiejszych czasach bezsenność stanowi prawdziwą plagę – skarżą się na nią zarówno osoby starsze, które nie mogą spać w wyniku niewystarczającej ilości melatoniny w organizmie, ale także młodzi, pracujący na zmiany nocne, czy uczący się do późna. Problemy z zasypianiem mogą dotknąć każdego, ponieważ mają bardzo wiele przyczyn; na szczęście, istnieje równie dużo rozwiązań.

Co powoduje problemy ze snem?

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których niektórzy nie mogą zasnąć lub budzą się kilkukrotnie w ciągu nocy, przez co następnego dnia nie są w stanie funkcjonować. Wśród przyczyn problemów ze snem najczęściej wyróżnia się niewłaściwą higienę snu. Termin ten oznacza wszystkie czynności, które wykonywane wieczorem lub już w łóżku mają wpływ na jakość nocnego odpoczynku – będzie to więc korzystanie ze smartfona lub oglądanie telewizji do późna, niewłaściwa temperatura w sypialni, spanie na niewygodnym materacu czy spędzanie w miejscu odpoczynku zbyt dużo czasu przed zaśnięciem. Kolejnym czynnikiem, który powoduje problemy ze snem, jest nadmierne stosowanie używek, a w szczególności kofeiny. Młodzi ludzie często sztucznie odsuwają moment zaśnięcia w czasie, ponieważ chcą się pouczyć czy obejrzeć film, jeśli jednak robią to stale, w konsekwencji ich rytmy snu i czuwania rozregulowują się.

Bezsenność bywa także wywoływana nadmiarem emocji przeżywanych w ciągu dnia oraz zbyt dużym stresem. Jeśli organizm ciągle znajduje się w stanie podwyższonej gotowości, nawet kiedy nadchodzi pora snu, umysł nie jest w stanie się wyciszyć do tego stopnia, aby efektywnie odpocząć. Wszelkie zaburzenia lękowe, depresja, nerwica czy zespół stresu pourazowego mogą, choć nie muszą, charakteryzować się problemami z zasypianiem lub uczuciem zmęczenia mimo przespania w nocy prawidłowej liczby godzin.

Jak zaradzić problemom ze snem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić gdy ma się problemy ze snem. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź, wszystko zależy bowiem od przyczyny. Zamiast zatem zastanawiać się, jak pokonać problemy ze snem, należy najpierw przyjrzeć się własnemu trybowi życia i wspomnianej wyżej higienie snu. Okazać się może, że wystarczy wyłącznie zmiana poduszki lub materaca albo regularne wietrzenie pokoju i kłopot rozwiąże się sam.

Jeśli mimo zmiany paru codziennych nawyków bezsenność nie mija, warto uciec się do domowych sposobów. Codziennie wieczorem można pić melisę bądź rumianek, które działają wyciszająco i uspokajająco. Należy powstrzymać się od spożywania ciężkich i tłustych potraw około 2 godziny przed pójściem spać oraz ćwiczyć regularnie, przynajmniej pół godziny dziennie. Jednocześnie, powinno się odłożyć smartfon i wyłączyć telewizor na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przed pójściem spać, a w sytuacji gdy sen nie przychodzi, najlepszym wyjściem jest opuszczenie łóżka i niezmuszanie się do zaśnięcia, dopóki nie odczuwa się naturalnego zmęczenia.

Wszyscy, którzy pytają, co na problemy ze snem, zazwyczaj oczekują gotowego remedium. W sytuacji, gdy ani zmiana nawyków, ani wdrożenie pewnych zasad nie pomagają, a problem bezsenności staje się coraz bardziej dokuczliwy, warto rozważyć konsultację z lekarzem, który po dokładnym wywiadzie pomoże zwalczyć przyczynę trudności w zasypianiu, a w razie konieczności zapisze odpowiednie leki.

0 %