DietaTrening

Co powinno się jeść po treningu?

Do osiągnięcia idealnej sylwetki niezbędne są nie tylko konkretne ćwiczenia, ale również dieta. Nie chodzi tutaj absolutnie tylko i wyłącznie o regularne, zbilansowane posiłki, ale również posiłek potreningowy tuż po wykonywanej aktywności fizycznej, który odpowiednio odżywi zmęczone mięśnie i przyspiesza ich regenerację. Czy trzeba jeść po treningu? Zdecydowanie tak. Dobrze dobrany posiłek dodatkowo uzupełnia utracony bilans kaloryczny, ale nie powoduje – jak się powszechnie wydaje – ponownego wzrostu wagi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co trzeba jeść po treningu!

Co jeść po treningu na redukcji?

Wydawać by się mogło, że jeśli jedzenie po treningu ma tak kluczowe znaczenie, nie trzeba zwracać uwagi na rodzaj spożywanych produktów. To jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych osób pragnących uzyskać wymarzoną sylwetkę. W dietetyce istnieje bowiem ważna zasada, mówiąca o tym, by do każdego rodzaju aktywności fizycznej uzupełniać bilans kaloryczny w dostosowanej do niej postaci. Co jeść po treningu?

 

Na przykład, będąc na redukcji, tuż po treningu zaleca się spożywanie produktów białkowo-węglowodanowych. Białko usprawniające pozbywanie się niechcianego tłuszczu i węglowodany świetnie uzupełniające utraconą energię są doskonałym wsparciem dla osoby pragnącej zrzucić nadprogramowe kilogramy. W tego rodzaju diecie posiłki po treningu na redukcji powinny zawierać małą ilość tłuszczu (choć ich zdrowe źródła są wskazane) i być niewielkie objętościowo. Formę przekąski po treningu mogą pełnić orzechy, pestki dyni czy – w rozsądnej ilości – suszone owoce. Dieta na redukcję składa się głównie z białka, warzyw, owoców w małych ilościach (są źródłem cukrów), produktów pełnoziarnistych oraz chudych wyrobów z nabiału, jak jogurt czy serek. Dla osób nietolerujących laktozy lub elementów pochodzenia zwierzęcego, poleca się zamienniki w postaci wegańskich deserów na bazie mleka migdałowego lub kokosowego.

Posiłek po treningu siłowym

Inaczej niż w przypadku zwykłej redukcji o dietę będzie musiała dbać osoba ciężko trenująca na siłowni. To właśnie ona ma największe oczekiwanie względem swojej sylwetki i będzie musiała do swojej diety po treningu podejść najbardziej rygorystycznie, bowiem pozbycie się tłuszczu na brzuchu z jednoczesnym uwidocznieniem mięśni całego ciała jest niesamowicie ciężką, ale możliwa do wykonania pracą.

 

Ile czasu po treningu zjeść posiłek? Z obfitym jedzeniem warto poczekać przynajmniej trzydzieści minut, a po intensywnych ćwiczeniach – nawet 3–4 godziny. Jako niewielki posiłek po treningu od razu warto zjeść batonik lub inną przekąskę skomponowaną z węglowodanów prostych, które nie tylko zapobiegają utracie energii, ale również katabolizmowi. Sama przekąska jednak nie nasyci osoby ciężko pracującej na siłowni i z pewnością w krótkim czasie po skonsumowaniu zdrowego batonika, trenujący poczuje wilczy apetyt. Nie wolno dopuścić do takiego stanu, ponieważ dieta osoby ćwiczącej z ciężarami powinna być rygorystyczna – należy bowiem pamiętać nie tylko o regularnym jedzeniu, ale spożywaniu większej ilości kalorii niż się spaliło. Wobec tego, po powrocie z siłowni warto zjeść obfity posiłek składający się na przykład z ryżu, gotowanego kurczaka i warzyw.

 

 

 

0 %