Zdrowie

Co na ugryzienie komara? Poznaj sprawdzone, domowe sposoby!

Komary to jedne z najbardziej uciążliwych owadów występujących w Polsce. Ich aktywność nasila się w okresie wakacyjnym, głównie wieczorem, w nocy i wczesnym porankiem. Na szczęście nie przenoszą chorób niebezpiecznych dla zdrowia. Mimo to ich ukąszenie jest niekomfortowe i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dowiedz się, co na ugryzienie komara sprawdzi się najlepiej i poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia!

Dlaczego ugryzienie komara swędzi?

Komarzyce przekłuwają skórę i wstrzykują kroplę śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ludzki organizm, broniąc się, wydziela histaminę, która wywołuje reakcję uczuleniową. W miejscu ukłucia występuje ból, pojawiają się bąbel i lekka opuchlizna. Swędzenie jest bardzo nieprzyjemne i trudno powstrzymać odruch drapania. Dlatego sięgnij po sprawdzone sposoby i dowiedz się, czym posmarować ugryzienie komara, żeby złagodzić dolegliwości.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Ukąszenie przez komarzycę jest bardzo uciążliwe zwłaszcza dla osób uczulonych na jej ślinę oraz małych dzieci. Na szczęście szybko poradzisz sobie ze swędzeniem, sięgając po stare, sprawdzone metody. Wystarczy, że zajrzysz do swojej kuchni i wybierzesz jeden ze skutecznych środków.

Jak złagodzić ugryzienie komara za pomocą warzyw i owoców?

Twoja kuchnia jest skarbnicą składników, które pomogą Ci zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, wywołane ukłuciem przez tego owada. Podpowiemy Ci, co na ugryzienie komara znajdziesz w swojej kuchni.

Cytryna i banany

Sok z cytryny łagodzi stany zapalne, więc poradzi sobie także z ukąszeniem komara. Potrzyj miejsce ugryzienia grubym plasterkiem, a szybko poczujesz ulgę. Czynność powtórz tyle razy, ile jest to potrzebne, aby całkowicie zniwelować dyskomfort. Możesz do tego celu użyć także wewnętrznej strony skórki banana.

Kompres z natki pietruszki lub z liści białej kapusty

Roztartą natkę pietruszki połóż na skórze i zostaw na kilka minut. Jeśli nie masz jej pod ręką, zrób kompres z liścia białej kapusty lub przyłóż do swędzącego miejsca plasterek ziemniaka. Przyniesie Ci to ulgę i zmniejszy obrzęk.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Połóż na skórze plasterek cebuli lub starty na papkę czosnek. Niezależnie od tego, które warzywo wybierzesz, szybko poczujesz ulgę.

Miąższ z aloesu

Aloes ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie uszkodzonej skóry i jest świetnym domowym sposobem na ugryzienia przez komara.

Czym posmarować ugryzienie komara?

Warzywa i owoce to nie jedyne środki, które radzą sobie ze swędzeniem i obrzękiem spowodowanym ukąszeniem uciążliwych owadów. Nieprzyjemne dolegliwości zmniejszysz także za pomocą kilku płynów, które mają właściwości odkażające. Czym posmarować ugryzienie komara?

Przemyj skórę wacikiem nasączonym niewielką ilością alkoholu. Działa odkażająco i zmniejszy obrzęk. Możesz użyć także octu, spirytusu salicylowego lub mleka zmieszanego z wodą w proporcjach 1:1. Na ratunek przyjdą Ci również torebki po świeżo zaparzonej herbacie.

Do walki z nieprzyjemnym swędzeniem możesz wykorzystać kostki lodu. Wystarczy, że przyłożysz je do skóry, a szybko poczujesz ulgę. Zamrożona woda obkurczy naczynia krwionośne i zahamuje wydzielanie histaminy. Skutecznym środkiem na ugryzienia jest także papka z proszku do pieczenia, wymieszanego z niewielką ilością wody. Posmaruj nią problematyczne miejsce i zostaw na kilka minut, żeby zaczęła działać.

Co na ugryzienia komara poza domem sprawdzi się najlepiej?

Jeśli jesteś na urlopie i nie masz dostępu do kuchennych produktów, sięgnij po pastę do zębów. Nanieś jej odrobinę na zaczerwienione miejsce i poczekaj, aż zaschnie. Pasta ściągnie skórę i złagodzi swędzenie. Równie dobrze sprawdzi się węgiel aktywny. Rozpuść w szklance wody kilka tabletek i posmaruj nim swędzącą skórę. Pozostaw papkę na kilka minut, a zaczerwienienie i opuchlizna znikną.

Jak uniknąć ugryzienia komara?

Jeśli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji spotkania z natrętnymi komarami, zadbaj o profilaktykę. Domowym sposobem na odstraszanie komarów jest sadzenie roślin wydzielających silny zapach, takich jak komarzyca, pelargonia czy lawenda wąskolistna. Warto stosować także repelenty, moskitiery oraz olejki eteryczne o zapachu lawendy lub goździków.

Pamiętaj, że w przypadku silnej reakcji alergicznej, wywołanej przez ślinę komara, powinieneś skonsultować się z lekarzem i przyjąć leki przeciwhistaminowe.

0 %