TreningZdrowie

Co jest dobre na zakwasy – nasze sposoby

Zakwasy to nieodłączny element życia każdego miłośnika aktywności fizycznej. Jest to potoczna nazwa na zespół opóźnionego bólu mięśniowego. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Dotyka ona tkanek, które bez odpowiedniego przygotowania poddano zbyt intensywnemu wysiłkowi. Ból i dyskomfort mogą utrzymywać się nawet kilka dni, jednak istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu występujących dolegliwości. Warto także mieć świadomość w jaki sposób zapobiegać tym mikrouszkodzeniom mięśni. Jak zmniejszyć zakwasy, kiedy już się pojawią?

Co jest dobre na zakwasy? Przede wszystkim – zapobiegaj!

Zakwasy – co to tak właściwie jest? To ból związany z mikrouszkodzeniami mięśni, które pojawiają się w wyniku zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. W bardzo prosty sposób można więc zapobiegać ich wystąpieniu. Przede wszystkim – przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności należy pamiętać o prawidłowo wykonanej rozgrzewce. Jeżeli mięśnie będą nieprzygotowane do stawianych im zadań – kolejnego dnia na pewno pojawią się zakwasy. Z reguły określa się odpowiednią długość rozgrzewki jako dziesięć minut. W tym czasie wszystkie partie mięśniowe powinny zostać uelastycznione.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zmniejszyć zakwasy – pamiętaj o stopniowym zwiększaniu trudności podczas treningu. Zbyt wymagające zadania mogą bowiem doprowadzić nie tylko do mikrouszkodzeń mięśni lecz także poważnych kontuzji o długotrwałych skutkach zdrowotnych. Dobrym sposobem zapobiegania jest także odpowiednie rozciąganie po wysiłku. Należy przeprowadzić je z głową – i niezwykle precyzyjnie – tak, aby nie pominąć żadnej grupy mięśniowej. Warto pamiętać również o tym, jak zapobiegać pogorszeniu się zakwasów, kiedy już się pojawią. Przede wszystkim – trzeba całkowicie zrezygnować ze spożycia jakiegokolwiek alkoholu. Niewskazany jest także intensywny trening bezpośrednio następnego dnia. Nie poleca się również stosowania środków przeciwbólowych, gdyż nie wykazują one oddziaływania na źródło bólu. Jeżeli zastanawiasz się więc, co pomaga na zakwasy – będzie to przede wszystkim profilaktyka.

Domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości bólowych

Co jest najlepsze na zakwasy? Istnieje wiele domowych sposobów, które są w stanie bardzo skutecznie wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Co na zakwasy zastosować bezpośrednio po treningu? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednio zbilansowany posiłek. Powinien on zawierać stosowną ilość węglowodanów oraz białka. To właśnie one w znaczący sposób wpływają na regenerację tkanek. Im szybciej te składniki zostaną dostarczone do organizmu, tym prędzej mięśnie się zregenerują i ustąpią dolegliwości bólowe. Co pomaga na zakwasy w skuteczny sposób, oprócz bogatego w składniki odżywcze posiłku? Napoje z dużą zawartością witaminy C. Wiele osób ceni sobie także korzystanie z sauny po treningu. Obolałe mięśnie dobrze reagują również na delikatny wysiłek rozciągający. Następnego dnia po intensywnym treningu warto więc wybrać się chociażby na spokojny spacer. Domowym sposobem na zredukowanie bólu może okazać się także wypicie soku z wiśni. Zawiera on antocyjany i flawonoidy, które wykazują skuteczne działanie przeciwzapalne.

Masaż, chłodzenie i rozgrzewanie – czy są skuteczne?

Co najlepsze na zakwasy będzie w Twoim przypadku? Przede wszystkim warto zastosować kąpiel, podczas której obolałe mięśnie będą na przemian schładzane i ogrzewane. Metoda ta wpływa korzystnie na proces regeneracji i wyraźnie poprawia krążenie. Im większa różnica temperatur – tym lepszy efekt. Również masaż może bardzo dobrze wpłynąć na rozluźnienie mięśni. Co prawda – jeżeli występujące zakwasy są wyjątkowo silne – może być on bolesny. Jednak regularnie masowane bolące miejsca – w szczególności podczas kąpieli – dużo szybciej przestaną dawać się we znaki. Wiele osób ceni sobie także użycie wałków z wypustkami oraz popularnych w ostatnim czasie mat do akupresury. W przypadku silnych dolegliwości poleca się także stosowanie rozgrzewających i chłodzących maści zakupionych uprzednio w aptece.

0 %