Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze i jak wyleczyć?
Atopowe zapalenie skóry to problem, z którym borykają się pacjenci w niemal każdym wieku. Rozpoznaje je lekarz, on również wdraża odpowiednie leczenie. Warto jednak wiedzieć, jak pomóc sobie domowymi sposobami, zanim pacjent uda się do specjalisty. Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry, jak je rozpoznać i jak leczyć?
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która ma podłoże genetyczne. Jej przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na nawet niewielkie dawki alergenu. Objawy atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim jej świąd oraz zaczerwienienie. Uczucie swędzenia może być tak duże, że pacjent rozdrapuje skórę do krwi. Dlatego też z czasem na ciele pojawiają się strupki, a w ich okolicy pokrzywka. Atopowe zapalenie skóry rzadziej objawia się jedynie jej przesuszeniem. Skóra zaczyna pękać, co powoduje uczucie swędzenia. Na skórze mogą pojawiać się pęcherzyki lub grudki. Co ważne, nasilenie objawów można zauważyć w nocy bądź w czasie pozostawania w spoczynku.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Wielu pacjentów zastanawia się, jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry, tymczasem kluczem do sukcesu jest unikanie alergenu, którego nie toleruje organizm. Reakcja skórna może być objawem alergii pokarmowej, na pyłki czy sierść. Często występuje w sytuacji, gdy pacjent ma uczulenie na nikiel. W przypadku zauważenia u siebie objawów atopowego zapalenia skóry należy udać się do lekarza, najlepiej alergologa. Konieczne jest bowiem rozpoznanie alergenu, na który w niewłaściwy sposób reaguje organizm. Leczenie atopowego zapalenia skóry może być wspomagane lekami antyhistaminowymi, zwłaszcza jeśli występują dodatkowe objawy, takie jak na przykład problemy z oddychaniem. Chodzi bowiem o to, aby alergen stał się neutralny dla organizmu uczulonego. Czasami pacjenci z atopowym zapaleniem skóry udają się do dermatologa, jednak w pierwszej kolejności warto skonsultować się z alergologiem, który rozpozna przyczynę choroby.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie objawowe
Leczenie atopowego zapalenia skóry ma charakter objawowy bądź inaczej miejscowy. W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty, które aplikuje się na skórę. Mają one za zadanie odbudować jej strukturę i przynieść pacjentowi ulgę, zwłaszcza jeśli wciąż występuje świąd czy nawet ból w tej okolicy. Co ważne, niektóre leki mogą być wydane jedynie na receptę – dotyczy to preparatów zawierających sterydy. Należy aplikować je miejscowo, nanosząc na ranę bardzo cienką warstwę kremu bądź maści. Warto jednak wspomagać swoją skórę na co dzień, stosując środki, które dostępne są w aptekach bądź w drogeriach kosmetycznych. Na ich etykiecie powinien widnieć napis, że przeznaczone są one dla osób z AZS. Preparaty te można używać do mycia ciała czy pielęgnacji. Nie powinny one zawierać żadnych sztucznych substancji, które mogą podrażniać skórę. Większość z nich to produkty bezzapachowe, przyjazne skórze alergika. Warto mieć na uwadze, że AZS może pojawić się nie tylko u dorosłego, ale również u małego dziecka, dla którego przeznaczone są inne środki pielęgnacyjne.