Psychologia

Jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców?

O tym, że dziecko może posiadać jakieś zaburzenia zachowania może myśleć wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy wcześniej z dziećmi mieli mało do czynienia. Jednak, w praktyce wygląda to trochę inaczej. O zaburzeniach można mówić dopiero wtedy, gdy dziecko przejawia sporą ilość niepokojących zachowań antyspołecznych, które są znacznie nasilone. Warto pamiętać o tym, że zaburzenia zachowania, nie są tym samym co zaburzenia rozwojowe. W pierwszym przypadku, zauważone zostają postawy, które wpływają nie tylko na dziecko, ale także i na ludzi z jego otoczenia. Wszystkie nieprawidłowości, jakie zachodzą u pociechy będą trudne do wyleczenia na własną rękę, z tego powodu warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę i poprowadzi leczenie. Jakie dziwne zachowania dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach?

Jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców?

Obecnie bardzo wielu rodziców zmaga się z trudnymi zachowaniami ze strony swoich dzieci, mowa tu na przykład o częstym opuszczaniu szkoły, sięganiu po używki w trochę starszym już wieku lub niepodporządkowywanie się w stosunku zarówno do nauczycieli, jak i samych opiekunów. Dziecko, które przejawia dysfunkcyjne zachowania powinno udać się do specjalisty, aby w porę mu pomóc.

Statystyki powoli przestają napawać optymizmem, ponieważ wskazują na to, że coraz to większa część dzieci przejawia nieprawidłowości. Jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców?

Trudno jest określić konkretnie, jakie z nich będą wskazywały na zaburzenia zachowania. Czasem może to być naruszanie nietykalności osobistej przez dziecko lub czyjąś godność. Pociechy mogą być też po prostu niegrzeczne, czyli używają wulgaryzmów, zachowują się agresywnie czy niszczą różne przedmioty. Dzieci w wieku szkolnym, często tłumaczone są okresem buntu, jaki mogłyby przechodzić w danym czasie, przez co nikt specjalnie nie przejmuje się ich nieprawidłowym zachowaniem. Jednakże dla specjalistów, zajmujących się na co dzień psychologią, zaburzenia osobowości, a okres dojrzewania i buntu to dwie inne rzeczy.

ADHD u dzieci – objawy

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci i młodzieży jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej, w skrócie ADHD. Bardzo często bywa i tak, że ADHD u dzieci – objawy tej choroby są bagatelizowane przez rodziców i otoczenie, przez co dzieci pociechy mają trudniej podczas dorastania, jednak z czasem uczą żyć się bez diagnozy. Następnie w wieku dorosłym dowiadują się, że ich zachowanie nie było spowodowane tym, że mieli taką potrzebę, ale po prostu cierpieli na zaburzenie.

Jako rodzice, widząc jakiekolwiek niepokojące zachowanie dziecka powinniśmy bezzwłocznie udać się do specjalisty, ponieważ od tego może zależeć jego dalszy rozwój i radzenie sobie w przyszłości.

Pierwsze objawy ADHD zaczynają pojawiać się już w okresie wczesnego dzieciństwa, a najbardziej nasilają się pomiędzy 6 a 9 rokiem życia.

ADHD u dzieci – Objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

Zaburzenia koncentracji uwagi

Polega to na tym, że dziecko nie jest w stanie skupić się na nudnym dla niego zajęciu, czy temacie. Obowiązki raczej wykonuje niedbale, przy czym nie zwraca uwagi na szczegóły. Bardzo często dochodzi do przerwania danej czynności, po czym zajmuje się czymś innym. Nietrudno jest mu rozproszyć się przez nawet minimalne bodźce, a także szybko zapomina, co usłyszało lub miało zrobić. Jeszcze jedną rzeczą, jaka się wyróżnia to to, że często dzieci gubią swoje rzeczy.

Nadmierna ruchliwość

Łatwo zauważyć, że dziecko z ADHD ciągle jest w ruchu. Nieustannie się wierci w miejscu, nie umie spokojnie siedzieć lub stać, bez poruszania jakąkolwiek częścią ciała. Ciągle czuje potrzebę robienia czegoś. Jest bardzo gadatliwe i głośne.

Nadmierna impulsywność

Dzieci cierpiące na ADHD wykonują różne rzeczy bez zastanowienia i uprzedniego rozważenia konsekwencji, jakie mogą ewentualnie nastąpić. Potrafi przerwać komuś rozmowę lub inne czynności. Wszystko chce robić od razu.

Zaburzenia zachowania u dzieci to coraz powszechniejsze zjawisko. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących zachowań należy od razu skontaktować się ze specjalistą, aby wpłynąć na lepszy rozwój dziecka.
Więcej o zaburzeniach zachowania można przeczytać na stronie https://www.diversityindex.pl/zaburzenia-zachowania-u-dzieci-jak-postepowac/.

0 %