Zdrowie

Endoskopia – co to jest?

Czy słysząc kiedyś o endoskopii, zastanawiałeś się, czym właściwie jest? Jeśli tak to spieszymy z pomocą – co to jest endoskopia. W dużym skrócie są to wszystkie procedury diagnostyczno-terapeutyczne, które umożliwiają diagnozowanie schorzenia przełyku, wykrywanie zmian chorobowych oraz pobieranie materiału do badania histopatologicznego. Badanie to sprawdza się w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w ortopedii czy laryngologii.

Endoskopia – co to jest za badanie?

Badanie endoskopowe ma szerokie zastosowanie i wykorzystywane jest głównie przy diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, ortopedii i laryngologii. Nie tylko pozwala ono pozyskać materiał do przeprowadzania dalszych badań, ale także, gdy nadarzy się konieczność, od razu pozwala na przeprowadzenie zabiegu.

Na czym właściwie polega endoskopia i co to jest za badanie? Polega ono na wprowadzeniu do wnętrza jamy brzusznej bądź innego badanego narządu specjalnej sondy, która jest wyposażona w kamerkę pozwalającą lekarzowi na dokładne ocenienie stanu organów wewnętrznych pacjenta. Dużą zaletą tego badania jest możliwość przeprowadzania jednocześnie procedur zabiegowych (na przykład usuwanie polipów), razem z pobieraniem wycinków potrzebnych do dalszych badań histopatologicznych. Badania endoskopowe pozwalają lekarzowi zobrazować między innymi jamy ciała chorego, a mówiąc prościej – zobaczenie ich na ekranie swojego urządzenia. Można obejrzeć dokładnie cały układ pokarmowy, oskrzele, tchawicę, jamę brzuszną i pęcherz moczowy, a także pochwy i stawy.

Rodzaje endoskopii

Rodzajów badań endoskopowych jest bardzo wiele i łatwo jest się w tym wszystkim pogubić, dlatego warto sobie przybliżyć ich charakterystykę.

  • Endoskopia igłowa – umożliwia ona oglądanie wewnętrznych struktur oka oraz zastawek serca i naczyń wieńcowych,
  • Endoskopia kapsułkowa – jest badaniem, które umożliwia diagnozować schorzenia całego jelita cienkiego. Pacjent podczas tego badania nie połyka giętkiej rurki, a metalową kapsułkę, która zawiera miniaturową kamerkę. Przechodzi ona przez przewód pokarmowy i wykonuje kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Kapsułka po przejściu swojej całej drogi jest wydalana przez pacjenta,
  • Bronchoskopia – jest badaniem wnętrza tchawicy i oskrzeli. Jednocześnie umożliwia pobieranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej potrzebnych do badań histopatologicznych, cytologicznych lub bakteriologicznych.
  • Gastroskopia – badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego umożliwiające diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych oraz tamowanie niewielkich krwawień,
  • Artroskopia – jest wziernikowaniem stawu,
  • Laparoskopia – służy ona do ocenienia budowy wnętrza jamy otrzewnej, na przykład wątroby czy żołądka,
  • Cystoskopia – jest wziernikowaniem pęcherza, cewki moczowej, moczowodów, a także prostaty. Cystoskop wprowadza się przez cewkę moczową. Umożliwia to oglądanie jej wnętrza,
  • Kolonoskopia – badanie, które ocenia stan błony śluzowej jelita grubego.

Co to endoskopia – kiedy się ją wykonuje?

Endoskopia jest niezwykle przydatnym i pomocnym badaniem, z tego względu, że umożliwia ono lekarzowi zobaczyć to, czego nie byłby w stanie dostrzec gołym okiem, ani za pomocą innych urządzeń czy badań, na przykład USG. Jednym ze wskazań do skierowania na badania endoskopowe jest podejrzenie występowania nowotworu u pacjenta.

W takim przypadku endoskopia pozwala lekarzowi pobrać fragment podejrzanej zmiany. Ustala on jej budowę komórkową oraz określa, czy jest ona typu złośliwego, czy łagodnego. Jest ona niezwykle pomocna przy podejrzeniach nowotworu płuc, jelita grubego, żołądka czy przełyku. Badanie endoskopowe pozwala na określenie tego, z jakim typem, zapalnym czy złośliwym pacjent ma do czynienia. Dzięki temu badaniu można również łatwo zdiagnozować wrzody żołądka. Do badań używa się narzędzie zwane endoskopem medycznym, inaczej zwany wziernikiem.

0 %