Zdrowie

Jak dbać o higienę w gabinecie stomatologicznym?

Higiena pracy w gabinecie stomatologicznym to jeden z najważniejszych wymogów. Nie sposób sprawnego funkcjonowania wyobrazić sobie lokalu bez zachowania szczególnych środków ostrożności oraz czystości. Każdego dnia stomatologa odwiedza mnóstwo pacjentów, którzy poddawani są różnego rodzaju zabiegom w obszarze uzębienia. W jamie ustnej znajduje się wiele bakterii, dlatego warto zadbać o odpowiednią sterylność zarówno podczas przeprowadzania odpowiednich czynności, jak i na całym obszarze pomieszczenia. Zarówno lekarz stomatolog, jak i jego asysta narażeni są na działanie czynników, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu. W związku z tym koniecznością jest odpowiednie przygotowanie się przed planowanym zabiegiem, by wszystko przebiegło w sposób bezpieczny oraz sprawny. Jak dbać o higienę w gabinecie stomatologicznym?

Higiena w gabinecie stomatologicznym – jak o nią dbać?

Żeby zachować wszelkie środki ostrożności oraz czystość w gabinecie stomatologicznym należy przede wszystkim zadbać o higienę rąk. To niezwykle istotny aspekt, pozwalający na zapobiegnięcie przenoszenia zarazków zarówno na pacjenta, jak i na znajdujące się w zasięgu ręki przedmioty. Podczas wykonania zabiegu niejednokrotnie dochodzi do kontaktu ze śliną oraz krwią pacjenta, dlatego w szczególności należy zwrócić uwagę na procedury higieniczne w gabinecie stomatologicznym. Rękawiczki stanowią również doskonałą ochronę przed działaniem związków chemicznych, w związku z czym powinny być perfekcyjne dopasowane do rozmiaru dłoni.

Nie można zapominać również o ochronie twarzy oraz oczu, ponieważ w trakcie przeprowadzania zabiegu, drobnoustroje z jamy ustnej pacjenta roznoszą się po całym gabinecie, który po wizycie należy efektywnie zdezynfekować. Dlatego warto nosić w pracy specjalistyczną maskę, nieprzepuszczającą bakterii oraz wirusów.

Niebagatelne znaczenie ma także odzież wierzchnia, która powinna być odpowiednio dobrana. W sklepach z odzieżą medyczną znajdują się specjalne stroje dla stomatologów, w których powinno się przebywać w trakcie pracy. Żeby skutecznie zadbać o czystość w gabinecie stomatologicznym, należy precyzyjne segregować odpady oraz nieczystości. Wszystkie odpady, które miały uprzednio kontakt z pacjentem należy spalić. Są to między innymi igły, skalpele, strzykawki, ślinociągi, tampony, rękawiczki czy kubki. Jednak przed oddaniem ich do spalenia, powinno się je najpierw odkazić. Materiały skażone muszą być składowanie, a także transportowane w taki sposób, by osoby trzecie nie miały z nimi żadnego kontaktu. Jest to niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo osób, które zajmują się ich transportem. Co więcej, odpowiednie zabezpieczenie odpadów jest ważne również ze względu na ochronę środowiska.

Jak dbać o higienę w gabinecie stomatologicznym?

Stawiając na odpowiednią  czystość w gabinecie stomatologicznym, nie można zapominać o starannej sterylizacji zarówno narzędzi, jak i mebli. Tylko w ten sposób będzie możliwe pozbycie się osiadających szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych. Meble w gabinecie stomatologicznym powinny stanowić nie tylko element ozdobny oraz odpowiadać za komfort pacjenta, ale również umożliwiać bezpieczną oraz swobodną pracę specjalistów. Priorytetem podczas wyboru mebli do gabinetu jest zwrócenie szczególnej uwagi na farby użyte do ich pomalowania. Istotne, jest, by były one zmywalne w celu zapewniania najwyższego poziomo ochrony oraz higieny. Co więcej, tego typu lokale powinny zostać wyposażone w wysokiej jakości meble oraz fotele, które będą wykonane z łatwych w czyszczeniu materiałów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sterylizację gabinetu stomatologicznego jest SafePACK. To marka zajmująca się produkcją najwyższej jakości papierów krepowych oraz włóknin syntetycznych, które przeznaczone są do sterylizacji parą wodną, tlenkiem etylenu i nadtlenkiem wodoru.

Dobrym rozwiązaniem jest również zapoznanie się z produktami renomowanego producenta DR. WEIGERT, specjalizującego się w produkcji specjalistycznych środków higieny, które można wykorzystać w gabinetach stomatologicznych. Więcej informacji na temat jego produktów znajduje się pod linkiem https://media-med.pl/dr-weigert/.

0 %