Zdrowie

Czy strzelanie palcami szkodzi?

Strzelanie palcami to dość pospolity nawyk, do którego przyznaje się wiele osób. Niektórzy uważają, że takie zachowanie może wywoływać pewne problemy zdrowotne, a przede wszystkim artretyzm. Liczba mitów i przesądów na ten temat zdaje się być niezliczona, dodatkowo nierzadko są one powielane przez osoby, które irytują nieprzyjemne trzaski, jakie dochodzą z palców osoby obok. Czy strzelanie palcami rzeczywiście jest niebezpieczne, do czego zresztą często próbowali przekonać nas nasi rodzice?

Skąd bierze się dźwięk strzelania w palcach?

To, czy strzelanie palcami szkodzi, jest częstym tematem debaty, która zdaje się nie mieć końca. Mało kto wie, że charakterystyczne trzaski i chrupanie nie są wynikiem przeskakiwania palców w stawach, ale skutkiem pękania pęcherzyków powietrza, które znajdują się w płynie maziowym, a dokładnie między pierwszymi paliczkami a kośćmi dłoni. Płyn maziowy otacza nasze stawy, jednocześnie zmniejszając tarcie między chrząstkami stawowymi, a co za tym idzie – skutecznie je chroniąc. Do płynu dostaje się powietrze, które kumuluje się w pęcherzykach i to właśnie szybkie przerwanie ich struktury, które wynika ze strzelania palcami, powoduje charakterystyczny dźwięk. Ponowne zebranie się powietrza w płynie maziowym w bańki zajmuje około 20 minut – właśnie dlatego nie da się strzelać palcami cały czas.

Czy strzelanie palcami powoduje artretyzm i inne choroby?

Popularny przesąd mówi, że strzelanie palcami i knykciami to prosta droga do nabawienia się zapalenia stawów, a w konsekwencji także i artretyzmu. Nie ma żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić tę tezę, a badania na ten temat jasno mówią o braku skutków ubocznych tego nawyku. A więc czy strzelanie palcami jest szkodliwe i może być przyczyną problemów zdrowotnych? Odpowiedź brzmi – nie. Strzelanie na palcach i knykciach nie może wyrządzić żadnej szkody stawom. Zatem czy strzelanie palcami jest zdrowe? W pewnym sensie tak, gdyż pomaga rozładować ciśnienie w stawach, czego skutkiem jest wyraźne uczucie ulgi.

Dźwięk trzaskania, który towarzyszy codziennym ruchom czy też kompulsywnym nawykom, nie wróży niczego złego. Można to jednak założyć wyłącznie pod warunkiem, że nie idzie on w parze z odczuwalnym dyskomfortem, który nasila się podczas ruchu stawów – wtedy jest to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Warto mieć na uwadze, że ból lub obrzęk czy też ograniczony zakres ruchu to prawdopodobnie oznaki uszkodzenia stawu, czego przyczyną może być uraz, nadwyrężenie lub stan zapalny. Jeśli jednak nie odczuwasz żadnego bólu podczas strzelania palcami, nie musisz martwić się, że dzieje się coś złego.

Możliwe skutki uboczne strzelania palcami

Strzelanie palcami nie powinno być bolesne oraz nie ma prawa powodować obrzęku. Jeśli zatem któraś z tych rzeczy ma miejsce, to oznacza to, że Twoje palce borykają się z inną dolegliwością, która jest jedynie potęgowana przez nawyk strzelania.

Nie jest to łatwe, ale istnieje szansa, że podczas strzelania palcami możemy zrobić sobie krzywdę. Jeśli pociągniemy palce wystarczająco agresywnie lub naciśniemy je zbyt mocno, wtedy możliwe jest uszkodzenie więzadeł lub nawet doprowadzenie do wyrwanie palca ze stawu. Niestety, jeśli nasze stawy są osłabione lub borykamy się z niezagojoną kontuzją, szanse na podobny, niefortunny wypadek wzrastają. Warto dodać, że chroniczne strzelanie palcami wpływa także na pogorszenie się siły chwytu.

Jak przestać strzelać palcami

Chociaż odpowiedź na pytanie, czy strzelanie palcami jest niezdrowe, jest jasna, to jednak podobny nawyk jest uznawany za nieelegancki i rozpraszający ludzi, którzy znajdują się obok. Jeśli stało się to Twoim natręctwem, to niestety możesz mieć pewne trudności z szybkim i bezproblemowym zaprzestaniem takiego zachowania. Oto kilka wskazówek, które mogą być dla Ciebie pomocne w próbie zerwania z tym nawykiem:

  • Zastanów się, dlaczego odczuwasz potrzebę trzaskania palcami, a następnie skup się na rozwiązaniu problemu, który leży u podstaw takiego zachowania.
  • Postaraj się znaleźć inny sposób, dzięki któremu będziesz mógł rozładować nadmiar stresu. Medytacja, odpowiednia dawka ruchu lub seria głębokich wdechów mogą równie dobrze poradzić sobie z tym zadaniem.
  • Zajmij swoje ręce innymi działaniami, dzięki którym rozładujesz napięcie. Ściskanie piłeczki antystresowej to dobra alternatywa.
  • Staraj być się świadomy za każdym razem, gdy zamierzasz strzelić na palcach i kontroluj swoje zachowanie.
0 %