Zdrowie

Czy czytnik ebooków męczy oczy?

W mediach co jakiś czas pojawiają się artykuły, że Polacy wciąż czytają zbyt mało książek. Niestety nie jest to tylko smutną statystką. Jeśli jednak już to robią, to coraz częściej sięgają po elektroniczne narzędzia służące do czytania ebooków, a rzadziej po tradycyjne książki. Jednak długie godziny spędzone przed różnego typu ekranami męczą oczy. Jak jest w tym przypadku? Czy czytnik ebooków negatywnie wpływa na wzrok?

Co robi oko, gdy czyta?

Od zarania dziejów człowiek jako istota żywa zmuszony był do korzystania z wszystkich swoich zmysłów, aby przetrwać. Oczy były niezwykle istotne, a zwłaszcza ich zdolność dostrzegania rzeczy znajdujących się w oddali. Wraz z postępem techniki i cywilizacji, zaczęto tworzyć nowe sposoby na przekazywanie sobie informacji drogą niewerbalną. Stąd też powstały pisma, później podania i książki. Wzrok zaczął być stopniowo zmuszany do coraz większego wysiłku w celu przyswojenia wiedzy lub dostarczenia sobie rozrywki. Z czasem odkryto także to, że ciągły wysiłek wzroku związany z czytaniem, powoduje jego osłabienie, co może wymagać korekty.

Czym jest czytnik ebooków?

Bez wątpienia elektronika występuje w każdym aspekcie naszego życia. Tak jest także z czytaniem książek. Dla wielu jest to zdecydowane ułatwienie. Czytniki ebooków są małe, lekkie i poręczne. Nie trzeba już zabierać ze sobą w podróż obszernych powieści, które zajmują większość miejsca w walizce lub plecaku, co stanowi też dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. Urządzenie to mieści się nawet w małej torebce, a jego pamięć pozwala na zabranie ze sobą wszędzie całej biblioteki. W powszechnym użyciu są już laptopy i tablety, więc wydawać by się mogło, że kolejny gadżet jest zbędny. Jednak czy  emituje on też szkodliwe światło? Czytniki ebooków nie są bowiem tradycyjnymi wyświetlaczami. Standardowe laptopy i telefony wysyłają znaczne ilości światła niebieskiego, co ogranicza się poprzez różnego rodzaju filtry w wyświetlaczach urządzeń, szkłach okularów, aby zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie. W czytnikach swoje zastosowanie znajduje papier elektroniczny, który swoim wyglądem często niczym nie różni się od tradycyjnej książki. Rozwiązanie to nie wydziela światła, dlatego nie razi w oczy. Są jednak modele z podświetlanym ekranem, jednak wygląda to niego inaczej niż w przypadku klasycznego smartfonu. Podświetla tekst od góry, aby zminimalizować obciążenie dla oczu. Dodatkowo ekrany czytników nie odbijają światła zewnętrznego, nie błyszczą się, ponieważ są zupełnie matowe.

Czytnik ebooków a wzrok

Producenci czytników ebooków wychodzą swoim klientom coraz bardziej naprzeciw, wprowadzając kolejne nowości, ulepszenia i usprawnienia. Bez wątpienia papier elektroniczny dał możliwość czytania w każdych warunkach, np. na słonecznej plaży lub w ciemnym pokoju. Ekrany zostały stworzone w taki sposób, aby dać oczom maksymalne udogodnienia. Matowy wyświetlacz nie odbija światła z zewnątrz, przez co nie dokuczają nam odbijające się w urządzeniu promienie słoneczne, tak samo jak w przypadku tradycyjnej książki.

Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujesz, należy pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego oświetlenia lub okularów korekcyjnych, jeśli takie posiadasz. Tak zoptymalizowane warunki sprawią, że wzrok lub jego obecna już wada nie będą się pogarszać, natomiast bóle głowy nie będą już uciążliwe. Czytniki ebooków są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych książek, ponieważ nie mają negatywnego wpływu na jakość widzenia.

0 %